Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Oracle: Java 8 se odkládá na příští rok, Java 9 až 2016

... coze? Java jeste porad nema uzavery?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Java uzavery omezene, ale to uz i PHP. Jako jazyk podle me trochu ustrnula.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vyraz "trochu ustrnula" je znacne podhodnoceny. Nejvetsi konkurent .Net a jeho jazyky jsou o několik generaci napred. Klasicky petilety cyklus "totalni inovace" se javy nedotyka vesmes nijak. Vznika jen velke množství různorodých frameworku, které ale na podobu javy nemaji extra velky vliv.

Pokud se koukneme na ony petilete cykly u MS - musíme priznat, ze poslední ctyri zvladli (nejak) podchytit ....Web -> Web 2.0 / Web Services -> Cloud

Java ustrnula technologicky, návrhem ale i v postupech - toci se v nekonecne smycce: je moc draha pro bezny vyvoj - pouziva se komercne v enterprise systémech (tam kde zakaznik ma kapsu plnou prachu) - enterprise segment nechce moc inovovat - zpomalena inovace zdrazuje vyvoj.

Obvyklym jevem jsou situace, kdy hledate vhodny navrhovy vzor pro nejakou technologii a z nalezenych diskusnich textu vam vypadne "Resim stejny problém, používáš JBoss, IBM WebSphere nebo Oracle Glassfish ?"... coz pro nezasvecene jsou všechno prostředí pro beh Enterprise aplikaci. Co na tom, ze chcete napsat "clovece nezlob se" a jen si ukládat výsledky online ... proste nemate nárok, java je znacne do sebe uzavrene hriste.

Poslední pokus o jakes takes vzkriseni desktopove slavy Javy byl v okopirovani znacne pokrocile technologie Windows Presentation Foundation. Rikalo se tomu JavaFX. Ani kure po tom dneska nestekne.
Ale je moc hezke, ze prestoze Genericke typy ma udelane tak napul, tak alespoň ty Lambda funkce zvazuje.

Akademicky svet se ji naivne drzi pro svou "multiplatformnost" a pro jistou "Purity of Language". Ale to ma opet co do cineni s tim, ze evropske vysoke skolstvi obvykle musí preskakovat jednu (a vice) iteraci technologického vývoje ... tam java vyhovuje - puvodni myslenka javy vystaci akademikum ještě leta. Bohuzel timto pristupem se ještě v roce 2005 ucil jazyk Pascal.

A nakonce android - sice spasa pro mnohe embedded a c++ vyvojare, ze se uz nemusi patlat s pointery. Ale technologicky je to voslizlej fujtajbl, kde když jde do tuhého, tahaji se z rukavu linuxove prikazy v pofidernich mutacich - ze to vesmes narusuje i mnohe zakladni myslenky javy, to uz jde mimo google. Ze totalne zhatil moznost jakéhokoliv rozvoje a posunu skomirajici javy ... zrejme netrapi.

.... a přitom je to myslenkove tak nadherny jazyk .... RIP

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aj ked javu aktivne nepouzivam tak musim do urcitej miery s vami suhlasit. Este horsie ale mozno je ze vela frameworkov a hlavne serverovych aplikacii postavenych prave na Jbosse,Websphere a ostatnych pozaduje konkretnu verziu app serveru a ten zasa konkretnu verziu javy, bez toho to nefunguje. Lenze problem je ze vecsinou to byvaju rozne stare verzie ktore su nestabilne a derave a to je skor trageda.
Na druhu stranu co sa tyka samotneho jazyka tak zasa si nemyslim ze sa treba hnat hned za kazdou novinkou. Dnes strasne "frci" funkcionalne programovanie, lambda sem lambda tam ale ked sa potom pozrie clovek do c# zdrojaku tak mu pride z toho az nevolno.Zvlast ked si to potom clovek detailne prejde a kolko krat sa aj vdaka lambdam inicializuje niekolko nasobne viac objektov ako je treba.
Co sa tyka androidu, tak to je bohuzial tragedia sama o sebe. Ja tvrdim ze Google ma android ako taky na haku, on kupil proste firmu s produktom ktory surne potreboval na dotlacenie mobilnej reklamy medzi ludi kedz mu unikal prijem z iphonov. A preto ho aj dal zdarma a preto aj vybral javu - rychle kvantum aplikacii, a preto vlatne aj na android kasle. Google ho potrebuje len na distribuciu reklamy na nic ine. Inak v podstate vsetky narocnejsie aplikacie na androide su aj tak z vlekej casti nativne, napisane v c/c++ a javu pouzivaju len na gui a volanie nativnej libky.
A mimochodom Pascal by som az tak nezatracoval. Podla mna aj dnes ma este kopec vyhod oproti mnohym mladsim jazykom, aj napriek tomu ze sa prakticky nevyvyja. Keby mal nejaky fest kvalitny kompiler a aj vyvoj samotneho jazyka by bol iny,tak by podla mna mohol aj nahradit javu/c#.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ad pascal ... tam se samozrejme bije touha po inovativnim pristupu k programovani a soucasne touha moct používat, alespoň par let jeden a ten stejny jazyk. Naprosto verim v to, ze pokud by někdo v ramci CLR ("opensource" cast .Netu) naprogramoval Pascal ... tedy Pascal.Net, tak ze hromady i dneska neprogramujících inzenyru "starsich generaci" by se k programovani vratilo.

Mého vlastního otce jsem před par lety presedlal z Visual Basic 5 na VB.Net a po doplneni zakladnich myslenek typu "opravdovy objekt" nebo "instance" si tvori programky, které technologicky drhnou ... ale peclivosti jsou dovedene k dokonalosti a dokonce.

Ac otec zazil PMD/PMI a na vejsce dernym stitkem programoval salovy pocitac, dneska bych ho k programovani v assembleru ani C/C++ pro ARM / AVR / PIC nedostal. Proto jezisek k saturnaliim prinesl Netduino 2 Plus! ;-) a s VB.Net si hraje i tam ...

Ale zpet k tématu - myslim, ze k zamysleni je znacna popularita F#, IronPhytonu a RubyOnRails.... tak proc by se nemohl Pascal vrátit :-)

AD verze javy, serveru, verze vseho ...
Nerikam ze .Net ma zcela ciste svedomi - aktivne programuju soucasne(doslovne) v Jave a .Netu tak mohu porovnat. Ale paradoxne jsme s nasim IT clovekem resili spusteni nejakeho toolu, který jsem tvoril ... a on byl zaskoceny, ze to po nem chce .Net 4.5. Ja se divil, ze IT guru ho nemá v kompu. Byl strasne prekvapeny, ze si muze nainstalovat několik verzi .Net Frameworku a ze se to nebude navzájem tlouct.
Není divu ... po zkušenostech totiž vi, ze něco podobného s javou, je naprosto nemyslitelne. Staci zaměnit javu 1.6 za javu 1.7 a nase klicove aplikace totalne kolabujou. Pro jistotu se objednavaji pocitace s 32Bit Windowsama, ciste pro sichr, ze aby se nic nepoustelo v 64bit modu pod javou. Nedejboze, kdyby java nutne potrebovala pouzit sve chabe shopnosti pro volani knihoven psanych v C/C++. V .Netu? Kazda aplikace ma moznost si rict, co presne potřebuje pro svůj beh! Vime, ze potrebujem nutne blizky pristup k knihovne v 32Bitech? Není problém.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.